نگاهی به موضع گیری رهبر انقلاب در قبال بیانیه لوزان

 حدود یک هفته بعد از صدور بیانیه لوزان، رهبر معظم انقلاب در سخنانی میان جمعی از مداحان اهل بیت، نکات مهمی را در خصوص مذاکرات هسته ای به طور کل و مذاکرات لوزان به طور خاص بیان فرمودند؛ که روشنگر مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال گروه 5+1 ومذاکرات هسته ای با کشور ایالات متحده از یک طرف، و چراغ راه مسئولین نظام، تیم مذاکره کننده و مردم ایران از طرف دیگر است. این در حالی است که موافقان ومخالفان بیانیه منتظر بودند تا همانطور که رهبر انقلاب درمورد بیانیه ژنو در آذر ماه 91 موضع خود را در پیامی اعلام داشتند، در فردای روز صدور بیانیه لوزان هم  موضع گیری معظم له را شاهد باشند.

نکته ای که به اعتقاد نگارنده بیانگر اصلی ترین  موضع ایشان در قبال بیانیه لوزان می باشد این است که نباید در ستایش ویا مخالفت با این بیانیه شتاب و مبالغه کرد.ایشان به موافقان و مخالفان این بیانیه اینچنین می فرمایند"بعضی‌ها موافقت کردند، بعضی مخالفت کردند؛ در این مطبوعات ما، در این نوشته‌های [کشور] ما، در سایت‌های فضای مجازی و غیره، بعضی ستایش میکنند، بعضی هم مخالفت میکنند؛ به اعتقاد بنده مبالغه نباید کرد، عجله هم نباید کرد، باید ببینیم چه اتّفاقی خواهد افتاد. "1چرا که هنوز تعهدات الزام آوری برای طرفین مذاکره تعیین نشده و متن معاهده ای که در حکم یک سند بین المللی لازم الاجرا بوده باشد، نوشته نشده است. به اعتقاد ایشان جزئیات توافق، مهم است که باید مورد مداقه قرار گرفته و بر روی آن بحث شود؛ در حالی که بیانیه لوزان شامل بندهای کلی و در عین حال غیر لازم الاجرایی است که نه اصل توافق و نه مفاد آن را تضمین نمیکند. " اگر از من بپرسند شما موافقید یا مخالف، میگویم نه موافقم، نه مخالف؛ چون هنوز اتّفاقی نیفتاده است؛ هنوز کاری نشده. همه‌ی مشکل بر سر آن جزئیّاتی است که بنا است بنشینند و یکایکِ آنها را بحث کنند؛ این را خود مسئولین هم گفته‌اند؛ هم به ما گفته‌اند، هم در مصاحبه‌هایشان به مردم این را گفته‌اند؛ همه‌ی مشکل بعد از این است. ممکن است طرف مقابل که یک طرفِ لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبّه در آوردن، اهل چک‌وچانه کردن، اهل از پشت خنجر زدن و اهل این‌جور کارها و سیاه‌کاری‌ها است، سرِ جزئیّات بخواهد کشور ما را، ملّت ما را، مذاکره‌کنندگان مارا در یکدایره‌ای محصور کند."2 از همینجا ایشان موضع گیری همیشگی خود درقبال امریکا را مطرح نموده ویادآور می شوند که از روی تجربه های سابق هیچ گاه به مذاکره با امریکا خوش بین نبوده اند و در عین بی اعتمادی به امریکا، به تیم کذاکره کننده خود اعتماد داشته و با همه وجود از آنها حمایت کرده و خواهند کرد. "  یک نمونه‌اش در همین قضیّه اتّفاق افتاد؛ بعد از آنکه که مذاکره‌کنندگان ما مذاکره‌شان تمام شد، بعد از چند ساعت بیانیّه‌ی کاخ سفید منتشر شد در تبیین مذاکرات. این بیانیّه‌ای که آنها منتشر کردند ــ که اسمش را میگذارند «فکت‌شیت» ــ در اغلب موارد خلاف واقع است؛ یعنی روایتی که اینها دارند از مذاکرات و از تفاهمهایی که انجام گرفته است میکنند، یک روایت مخدوش و غلط و خلاف واقع است. این بیانیّه را آوردند من دیدم؛ چهار پنج صفحه است؛ این چهار پنج صفحه در ظرف این دو سه ساعت که تهیّه نشده؛ در همان حالی که اینها داشتند مذاکره میکردند، این بیانیّه را هم نشستند تأمین کردند. ببینید، طرف این‌جوری است؛ دارد با شما حرف میزند، بر سر یک موضوعاتی تفاهم به‌وجود می‌آید، در همان حالی که دارد با شما حرف میزند، دارد یک اعلامیّه‌ای تهیّه میکند که برخلاف آن چیزی است که بین شما و او دارد میگذرد و تا مذاکره‌تان تمام شد، آن اعلامیّه را منتشر میکند! " 3

ایشان نکاتی مهم را به مسئولین یاد آور شدند که به منظور جلوگیری از اطاله کلام به شکل تیتروار به آنها اشاره می شود:

-         مسئولین باید مردم وبه خصوص نخبگان را از جزئیات و واقعیات مطلع کنند؛ واین مصداق همدلی با مردم است.

-         مذاکرات فقط درموضوع هسته ای در جریان است. و ما با امریکا سر هیچ موضوع دیگری نه موضوعات منطقه ای و بین المللی ونه مسائل داخلی، مذاکره ای نداریم.

-         طرف مقابل ما در مذاکرات هسته ای ،جامعه بین المللی و یا همه دنیا نیست. و کشورهایی که در اینمورد در مقابل ما بدعهدی و کج تابی می کنند امریکا و سه کشور اروپایی هستند.

 -         تحریم ها باید در همان روز توافق و یکجا به طور کامل لغو شود؛ چرا که در غیر اینصورت ضرورت نشستن ما پشت میز مذاکره از بین خواهد رفت.

-         به هیچ وجه نباید به بهانه ضرورت نظارت، طرف مقابل به حریم امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کند، توسعه دفاعی کشور متوقف شده ویا حمایت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف جهان مورد خدشه واقع شود.

-         نظارت های سازمان بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ما، باید در سطح نظارت های متعارف و معمول در همه جای دنیا باشد ونه بیشتر از آن.

-         مسئولین به وعده نقد طرف مقابل و نه عمل نقد او اعتماد نکرده و فریب لبخند آن را نخورند.

-         دستاورد هسته ای دستاورد باارزشی است که مسئولین باید نسبت به اهمیت آن واقف باشند.

رهبر انقلاب در سخنان خود متذکر شدند که این گفته که "جزئیات مذاکرات تحت نظر رهبری است "سخن دقیقی نبوده و رهبری خطوط اصلی و چارچوبهای کلی را به مسئولین گفته اما در جزئیات دخالتی نکرده و نمی کند. ایشان در عین اذعان به این مساله که " از رسیدن به یک  توافقی که منافع ملّت ایران را تأمین کند و  عزت ملت ایران را حفظ کند، صددرصد من حمایت میکنم و استقبال میکنم. "4 ، یادآور می شوند که " توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود [بهتر است]، توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافق کردنی. "5 قرار دادن این اظهارات در کنار هم  بخوبی گویای موضعی در حدوسط (نه موافق و نه مخالف) در قبال بیانیه لوزان است؛ و ازاینجهت که هنوز نتیجه ملموس والزام آوری ازمذاکرات منتج نشده است، نمی توان در مورد موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات سخن گفت.

1،2،3،4،5 سخنان رهبری در دیدار مداحان اهل بیت 20/01/94

 

فروردین 94 

------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت: یادش بخیر سفر کاظمینی که به عنوان مطلع سفر عتبات، همین چند ماه پیش، با اردوی دانشکده دعوت شدیم به پابوس جوادالائمه...

وصف کردنی نیست حال وهوای اون روزها..

حال وهوای اون حرم..

یا جواد الائمه ادرکنی

پی نوشت2: این روزها شتاب زندگی بسیییییییار تند شده، بدویم جا نمونیم!چشمک

پی نوشت3:اعیاد پیش رو ،اساسی مبارک !!لبخند

لِعلی أنْتَمی، حُبُّه فی دَمی، سَیفُه مُلهِمی، هو الإمام

واعلمُوا أنَّ لی، نَبْضٌ بِداخِلی، سمّیتُهُ علی، فخرُ الکِرام

/ 5 نظر / 32 بازدید
.

زیادی خوش بینی! فکر میکنم جو اساتید دانشکده تون روت تأثیر گذاشته. اینم بخونی بد نیست برات: http://www.rajanews.com/news/209930

فاطمه

ممنون که به درخواستم جواب دادی! استفاده کردیم اخوی!

نویسنده وبلاگ

در جواب به فرستنده اون شعربی محتوا! شعرشما هیچ ربطی به پست مورد نظر وهیچ ارتباطی به نویسنده آن ندارد.نظرات نامربوط تایید نخواهد شد!

نویسنده وبلاگ

در پاسخ به محمد به زودی نتایجش رو میبینید.توکل روفراموش نکنید. فاصبر ان الله مع الصابرین.

.....

بسیار زیبا... چرا آپ نمیکنید؟