تحولات سوریه در چند پاراگراف

اجرای طرح خاورمیانه بزرگ امریکایی  بعد ازحمله این کشور به افغانستان و عراق به ترتیب طی سالهای 2001 و2003 نه تنها منجر به منزوی ساختن ایران و در پی آن تضعیف محور مقاومت و تامین امنیت اسرائیل نشد، بلکه با روی کار آمدن حکومتی همسو با جمهوری اسلامی ایران در عراق، پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه و حماس در جنگ 22 روزه با کمک های ایران و سوریه، بازوی مقاومت تقویت و نتیجه تبعی آن تضعیف بیشتر امنیت اسرائیل شد؛و به خوبی شکست طرح خاورمیانه بزرگ را منعکس ساخت.

از طرفی دیگر، با شروع تحولات داخلی در کشورهای شمال افریقا موسوم به بهار عربی در سال 2011 که منجر به سقوط دیکتاتورهای همسو با سیاست های غرب وامریکا در خاورمیانه شد، دومینوی شکست سیاست های امریکا در خاورمیانه به مرحله پایانی رسید. و غرب را بر آن داشت تا با بهره برداری از نتایج بهار عربی ورق را بر گردانده و بازی را به نفع خود وهم پیمانانش مدیریت کند.بر همین اساس تحولات سوریه به کمک رسانه ها برای افکار عمومی دنیا، باید تسری موج تحولات بهار عربی به این کشور بازنمایی می شد، به شکلی که مردم این کشور همچون مردم کشورهای شمال افریقا دست به اعتراضات مدنی زده وخواهان سقوط بشار اسد به عنوان یکی دیگر از دیکتاتور های منطقه می بوده اند.بدین شکل برای غرب زمینه سقوط بشار نه به عنوان یک دیکتاتور بلکه به عنوان یکی از ارکان محور مقاومت آماده می شد تا از این طریق انزوای ایران و گروه های مقاومت حزب الله و حماس رقم بخورد.کمک به شکل گیری داعش و ورود آن به خاک سوریه، تجهیز تسلیحاتی، مالی ،اطلاعاتی و آموزشی این گروه و سایر گروه های معارض برای انجام فعالیت های تروریستی گستره در خاک این کشور در همین راستا انجام شد. وطیف گسترده ای از بازیگران مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای هم راستا با منافع خود به دو صف یاری رسانان به داعش و گروه های معارض از یک طرف و متحدان ویاری رسانان به حکومت بشار اسد در طرف دیگر تقسیم شده و شروع به نقش آفرینی در تحولات سوریه نمودند.تا آنکه با عدم همراهی مردم در تشکیل اجتماعات عظیم علیه دولت ، آنچنان که در میدان التحریر قاهره شاهد آن بودیم، عملا صحنه تحولات سوریه از اعتراضات مدنی مردمی به فعالیت های تروریستی گروه های تروریستی خارجی بدل شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دو محور وائتلاف در خاورمیانه شکل گرفت که در نقطه مقابل هم قرار دارند. محور سازش با حضور کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، مصر، اردن و تونس که بر همکاری وسازش با اسرائیل وهم پیمانی با امریکاتاکید داشته اند.و در طرف دیگر محور مقاومت با حضور کشورهای ایران، عراق، سوریه و گروه های مقاومت حزب الله وحماس  که بر ضرورت مقابله با امریکا واسرائیل تاکید دارند. با شکست طرح خاورمیانه بزرگ که درپی آن عراق جدید به صف مقاومت پیوست، پیروزی های گروه های مقاومت در جنگ 33 روزه و 22 روزه که منجربه تثبیت ودیکته نمودن قدرت مقاومت به اسرائیل شد، وتحولات بهار عربی که در محور سازش تغییراتی ایجاد کرده و منجر به سقوط حاکمان حامی سازش در مصر وتونس گردید، معادله قدرت به نفع محور مقاومت تغییر کرد،این زنگ خطر برای محور سازش ،اسرائیل وامریکا به صدا در آمده و آنها درصدد بازگرداندن توازن قدرت به شرایط قبل برآمدند. طراحی سناریوی کشاندن موج بهار عربی به سوریه و ورود تروریست های تجهیز شده توسط عربستان، قطر وامریکا وغرب برای جدانمودن سوریه از صف مقاومت و مسیر ارتباطی ایران با حزب الله وحماس در همین راستا انجام شد!بابررسی جنس بحران در سوریه، نیروهای معترض و بازیگران اصلی نقش آفرین در رقم زدن آشوب ،ماهیت فعالیت وهدف آنها میتوان نتیجه گرفت که مشکلات معیشتی واقتصادی اگرچه در ابتدای بحران به عنوان یکی از شروط لازم در شکل دهی به اعتراضات مردمی وجود داشته است،اما در ادامه بحران با تشدید صحنه گردانی از سوی تروریست ها و نه معترضان، آن هم تروریستهای غیربومی که از نقاط مختلف جهان به سوریه اعزام شده اند، محتوای امنیتی بحران سوریه که هدف خود را ساقط نمودن نظام حاکم بر این کشور توسط نیروهای خارجی قرارداده است، روشن تر شد وهمان قشرهای معترض مردمی هم صف خود را از شکل دهندگان بحران جدا نموده ومطالبات اقتصادی-معیشتی خود را در سایه سنگین تروریزم فرموش کردند! عامل خارجی تا آخرین لحظه از رژیم های مبارک، بن علی، علی عبدالله صالح و آل خلیفه دفاع کرد و مانع از فروپاشی این رژیم ها شد ولی در مورد سوریه این عامل خارجی است که به دنبال تغییر نظام سیاسی کنونی است.

به نظر می رسد که قدرتهای منطقه ای وفرامنطقه ای معارض حکومت سوریه از سقوط بشار اسد ناامید شده وبیشتر درصدد فرسایشی نمودن جنگ وافزایش درگیری ها وخرابی ها در سوریه برای کاهش توان نظامی ومادی این کشور می باشند. حوادت کنونی حاکی از این است که کشورهای مخالف رژیم بشار اسد به این زودی ها قصد پایان دادن به مداخلات خود در سوریه و حمایت از تروریست ها را ندارند. وتا زمانی که تروریست ها از حمایت های همه جانبه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای برخورد دار باشند، نمی توان انتظار بهبود بحران سوریه را داشت واز سویی دیگر حاکمیت بشار اسد با حمایت های همه جانبه ایران ، حزب الله لبنان و روسیه همراه بوده و تااین شرایط ادامه داشته باشد، سقوط نخواهد کرد. حتی اگر حمایتهای منطقه ای و فرامنطقه ای از تروریست ها ومعارضان پایان یابد، سالها طول خواهد کشید که سوریه خودرا بازسازی وبازیابی کند اما همچنان در محور مقاومت خواهد ماند چرا که تحولات اخیر منطقه در نتیجه پیروزی شیعیان الحوثی در یمن و تحرکات شیعیان بحرین حکایت از روند قدرت افزایی جبهه مقاومت، حتی با وجود جنگ در بخش سوریه و عراق دارد.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت: متن بالا برشی از یک یادداشت 15 صفحه ای است.

پی نوشت2:نور در عالم هرچه هست از سوختگان است که برون می تابد..

و دل تا در ره عشق نسوزد کجا نور یابدکه نور درعالم هرچه هست از سوختگان است

سید مرتضای آوینی...

گفتم سید مرتضی.....آقا سید! گاهی ,نگاهی.. دل هوای مزارتو کرده،

هوای فکه ی تو ..

سالگرد عروجش گرامی.

پی نوشت: سیبی که از درخت فرو افتاد، افتاده است

و رودها به کوه باز نمی گردند

وعطر این تابستانها،فقط برای همین تابستان است..

اما قطار اندیمشک بازمی گردد

با بوی سیب وپیراهن یوسف..

/ 7 نظر / 25 بازدید
نيلوفر

خوشبخت ترين مخلوق خواهي بود اگر امروزت را آنچنان زندگي کني که گويي نه فردايي وجود داردبراي دلهره و نه گذشته اي براي حسرت.. اگر براي شاد بودن در پي دليل نباشي…

راهی

سلام باباچه خببببببببر؟؟؟؟چه عجججججججب!!!

fatemeh

سلام صصحبتهای امروز آقا رو درمورد موضوع مذاکرات هسته ای گوش دادی؟! نظرت؟

سلام میلاد معصومه طاهره(س) بر شمامبارک!

...

السلام، السلام ای شهید کربلا.. ماه روی نیزه ها... میکشی مرا...میکشی مرا..

...

دستم روبگیر.. تودریایی من کویر.. امیری،نعم الامیر.. یاحسین..

من نظرات شما را می خونم و کامنت های دوستان هم بررسی می کنم. اما تعجب می کنم از اینکه چطور شما با این عقیده ولایی, در قسمت می پسندم, مدام طرفداری را تائید کردید که در نهایت بی عفتی است و در معرفی خودش گفته که : "به اعتقاد و تجربه و تفکر مداوم من : در زندگی هیچ ارزشی وجود ندارد ، زندگی مبنایی غریزی دارد و تنها غرایز هستند که لذت بخش اند غریزه : سکس ، خوردن ، خوابیدن و الی آخر . . . " به جز اینها همه چرت و لاپوشانی ست . . ."