مستند، پدربزرگ ژانرهای سینمایی

سینما با ژانر مستند آغاز شد اما از همان دوره early cinema سینمای داستان گو هم ،رواج پیدا کرد  و تا جنگ جهانی اول با سینمای مستند دوش به دوش هم جلو آمدند . فرانسوی ها مدعی هستند اولین مستندتاریخ سینما فیلم عصرانه خانوادگی یکی از برادران لومیر است که توسط برادر دیگر فیلمبرداری می شد.فیلم ورود قطار به ایستگاه مستندی انگلیسی است که انگلیسی ها مدعی اند تاریخ مستند با این فیلم آغاز شده است  و در نهایت امریکایی هاهم می خواهند اولین مستند تاریخ سینما را با فیلم عطسه دستیار ادیسون در مقابل دوربین ، به خود نسبت بدهند. از آنجا که در دوره جنگ باید همه چیز در خدمت جنگ  وتبلیغات جنگ گرفته می شد ،سینما، تولیدات  وهنرمندان آن هم از این قاعده مستثنی نبودند. و از این جهت که مستند بیشترین ظرفیت را برای سربازی در راه جنگ داشت و می توانست با تصویرگری خط مقدم جبهه های جنگ اول روایتی مستقیم تر و واقعی تر را به مخاطب ارائه دهد، روایت داستانی عملا به محاق رفت و این روایت مستند بود که در این دوره مورد استقبال سینماگران ومخاطبینشان قرار گرفت. مستندهای حضور گریفیث (کارگردان شهیر امریکایی) در سنگرهای جنگ جهانی اول، و یا مستندهایی که آتش توپخانه و سلاخ خانه کانال های نبرد "وردن" و "صوم" را روایت می کرد ،به خوبی می توانست تصویر خط مقدم جنگ را برای مخاطبین پشت جبهه روایت کند. سینمای مستند یا سینما وریته(نمونه فرانسوی), سینما حقیقت(نمونه روسی که نقطه اوج آن در فیلم مردی با دوربین فیلمبرداری اثر ژیگاورتوف تبلور یافته بود) ,سینما بی واسطه( معادل امریکایی آن)  و یا با هرنام معادل دیگری بعد از دوره جنگ اول تا پایان دروه silent cinema در رقابت با سینمای داستان گو تداوم یافت.در سینما وریته که مبدع آن فرانسوی ها بودند اعتقاد بر این بود که اگر دوربین را در یک جا به حال خود قرار داده و رها کنیم هرچه دوربین ضبط کند به معنای واقعی تصویر سینمای حقیقت است!یعنی تصویربرداری ونمایش بی دخل وتصرف واقعیت آنگونه که هست.شعاری که اصلا رنگ واقعیت نیافت چرا که این امکان پذیر نبود که افراد حقیقی و مردم عادی در مقابل دوربین همان رفتاری را داشته باشند که بدون حضور دوربین می داشتند.وجالب اینکه سعی داشتند در فیلم های داستانی مستندنما هم همین الگو را پیاده کنند!وعینا الگوبرداری از آن امروز توسط برخی فیلمسازان وطنی هم انجام می شود وبیشتر به نوعی ژست بدل شده است تا اینکه بتواند واقعیت یابد! در ثانی استفاده از تدوین هم خود ناقض ادعای عدم دخل و تصرف بود.

 

/ 4 نظر / 54 بازدید
مرتضی

مطلب جدیدیه تو این وبلاگ. بسیارخوب.

باحور

سلام به قول استادشبکهbbcغنی ترین آرشیو مستندهای تاریخی از مناطق مختلف جهانرا داراست ومیتونه تاریخ رامتناسب بامنافع خود روایت کنه.مستندهای تاریخی استراتژیک ترین مستندها هستندو متاسفانه تاریخ انقلاب ما فاقد یک آرشیوغنی از مستندهای تاریخی است.واین خلا رو شبکه هایی مثل بی بی سی پر میکنند .

.

تاریخ انقلاب ما هم آرشیو داره، آرشیوهای خوبی هم داره ولی همیشه در حال خاک خوردنه و اگر کسی بخواد ازش استفاده کنه برای مستندسازی باید هفت خان رستمو بگذرونه.

fatemeh

سلام علیکم خانوم فعال میبنم که بالاخره متناسب با کلاسای استاد دست به قلم شدی!دلم براکلاساتنگ شده خب!خوش بحالتون[ناراحت]