کلاف سردر گم مواضع ترکیه درقبال داعش

کلاف سردر گم مواضع ترکیه درقبال داعش

 

ازابتدای شروع فعالیت تروریست ها علیه حکومت سوریه در سال2011 ، ترکیه مواضع متناقض ومتضادی در قبال حکومت بشار اسد از یک طرف، و کمک رسانی وهم پیمانی با گروه های تروریستی وبعد از آن مشخصا با گروه داعش داشته است.مواضع متضادی که بعد از حمله داعش به عراق هم از سوی ترکیه تکرار شد. حکومت حزب عدالت وتوسعه در ابتدا با باز گذاشتن مرزهای خود برای تردد تروریستها به خاک سوریه وارسال کمک های نظامی برای آنها، در مقابل از ورود آوارگان سوری به خاک خود جلوگیری کرده است. این مساله دراسنادی هم که خبرنگار شبکه پرس تی وی قبل از مرگ مشکوک خود در نزدیکی کوبانی به دست آورده بود بارز است؛ سرنا شیم خبرنگار پرس تی وی مدعی شده بود که تصاویری دریافت کرده است که نشان می دهد پیکارجویان داعش در کامیونهای متعلق به سازمان جهانی غذا از ترکیه وارد سوریه می شده اند!

 ترکیه در ابتدا گمان می برد که به وسیله داعش می تواند سرنگونی بشار را رقم بزند، تصور و گمانی که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی وقطر هم به امید آن به کمک رسانی اقتصادی وتجهیز نظامی تروریستها، به خصوص داعش پرداختند. اما معادلات آنها اشتباه از آب در آمد وداعش خود به تهدیدی برای آنها تبدیل شد. این مساله در گروگان گیری دیپلمات های ترکیه در اربیل عراق به دست داعش وناآرامی مناطق کردنشین ترکیه به خوبی خود رانشان داد. به طوری که اردوغان اذعان داشت که: داعش هیچ نسبتی با اسلام ندارد!

درحالی که ترکیه حتی از قبل از تحولات سوریه در تلاش برای سرنگونی حکومت نوری مالکی وحمایت از طارق الهاشمی معاون سابق فراری رئیس جمهورعراق بوده و از زمانی که منطقه موصل از این کشور جدا وبه عراق الحاق یافته بود در صدد دست یابی مجدد به این منطقه نفت خیز بوده است ،بعداز حمله داعش به عراق سفیر این کشور در تهران مدعی شد که ترکیه درگیری های موجود در عراق را محکوم می کند وخواهان حفظ تمامیت ارضی عراق به عنوان دوست ترکیه است!وی بیان داشت که ادعای رسانه های غربی مبنی بر حمایت ترکیه از داعش تهمت است.

در ماجرای کوبانی هم ترکیه در ابتدا اعلام بی طرفی کرد.قرابت کردهای کوبانی با گروه پ ک ک از یکطرف وبه تعبیر جواد صالحی گروگان بودن ترکیه در نزد داعش از این جهت که اگر ترکیه به صورت علنی علیه داعش فعالیت کند ،این گروه اسناد سطح همکاری های ترکیه با خودش از جمله خرید نفت داعش در منطقه موصل  توسط این کشور را منتشر خواهد کرد، از دلایل این موضع گیری ترکیه هستند. در حالی که ترکیه اتحاد خود با ائتلاف امریکایی علیه داعش را به سرنگونی بشار اسد مشروط کرده بود، پارلمان این کشور مجوز دخالت نظامی در سوریه وعراق ومنطقه کوبانی علیه داعش را صادر کرد. مصوبه ای که بامخالفت شدید سوریه،عراق،ایران واحزاب کرد واکثریت مردم این کشور مواجه شد. تااینکه در حدود2هفته پیش ترکیه تصمیم به کمک رسانی به کردهای منطقه کوبانی گرفت .

باید دید مواضع آینده ترکیه باتوجه به فشار افکارعمومی این کشور واحزاب مخالف دولت در داخل وفشار همسایگان در مساله پیوستن به ائتلاف  ضد داعش از یکسو،تهدید داعش برای ترکیه و فشار واشنگتن برای همپیمانی ترکیه در ائتلاف امریکایی علیه داعش و ضرورت حفظ منافع ترکیه با هم پیمان خود، رژیم صهیونیستی از سوی دیگر ، چگونه خواهد بود.

----------------------------------------------------------------

پی نوشت: بوی پیراهن خونین کسی می آید

              این خبر را برسانید به کنعانی ها..... 

/ 8 نظر / 35 بازدید
زهراءالسادات (ح)

کشورهای که پایگاه های نظامی امریکا در ان است مانند ترکیه قطر عربستان اردن کویت وسایر... هیچ وقت نمی توانند از بعد استراتزیک به مقاومت کمک کنند یا اینکه لااقل بر ضد مقاومت در منطقه کار نکنند. یکی از راهها بیدار کردن وبیدار شدن خود مردم کشورها مذکور می باشد بگذارند خود مردم تصمیم بگیرند نه دولت ان کشور ها. عاشورا خون شمشیر عقل وعشق بصیرت

رهگذر

پرچمت بالا اخوی...

حزب اللهی

فان حزب الله هم الغالبون... ترکیه برای رسیدن به سودای امپراطوری عثمانی از هیچ چیز فروگذار نمی کند.همی ن مساله به علاوه پشت گرمی او به غرب باعث شده انقد گستاخانه در امور داخلی همسایگان خود نظر داده ورسما دخالت کند به خصوص همسایگانی که قبل از جنگ اول جهانی تحت قلمرو ترکان عثمانی بوده اند!

زهرا

س.چرانام حلما برای اسم وبلاگ انتخاب کرده اید؟باتشکر کتاب خاطرات هیلاری کلینتون اگرکسی مطالعه کند متوجه می شود که ترکیه وامثال ان هیچ اختیاری از خود برای تصمیم گیری در منطقه ندارند مگر اینکه که خود مردم بخواهند برای خود ودر خود تغیر ایجاد کنند، عاشورا یعنی عشق خون شمشیر عقل بصیرت

آن روز پسر مرجانه کوفه را ولیمه ای داد مفصل کوفیان سیر شدند باز هم از صدقه سر حسین(ع)... التماس دعا

قلم

فاخره خانم پارگراف دوم خط دوم عربستان سعودی رو به اشتباه عربستان صعودی تایپ کردی . لا اقل می نوشتی عربستان نزولی !

.

یک تحلیل معمولیه. زیاد قوی نیست!

.

پس توصیف ضعیفی بود و ناقص!